Atletické shrnutí roku 2020 - kategorie přípravek a žactva

  15. 2. 2021        Zuzana Václavíková

Letošní atletická sezona byla poznamenána státem vyhlášeným nouzovým stavem. Atletické soutěže na dráze byly omezeny, soutěže mimo dráhu byly ve většině případů zrušeny. Start do sezony začal až 1. června, kdy jsme na svém stadionu uspořádali celorepublikovou soutěž Spolu na Startu. Poté následovaly soutěže družstev, soutěže jednotlivců a Moravskotřebovský víceboj. Soutěží se z oddílu AKMTR zúčastnilo celkem 26 závodníků - čtyři starší žákyně, jeden starší žák, čtyři mladší žákyně, jeden mladší žák, jedenáct přípravkových dívek a pět přípravkových chlapců.

Do soutěže družstev Pardubického kraje se zapojily družstvo starších žákyň a družstva přípravek dívek a chlapců. Družstvo žákyň se umístilo na konečné 11. příčce, lídrem týmu byla Lucie Dolečková. Mimo soutěž pravidelně nastupoval Jakub Koblovský, který na tratích 800 a 1500 m vždy dobíhal do 3. místa.

Příjemným překvapením byla obě družstva přípravek. Především výkony dívek snesly měřítko nejvyšší kvality, ze kterých vyčnívaly Dita Václavíková a Tereza Kalousková. Obě si bodový stav ve čtyřboji oproti loňsku vylepšily o 319 resp. 320 bodů. A protože za nimi nezaostaly ani ostatní, do finále se dostaly z pěkného 4. místa. Ve finále tajně doufaly na třetí příčku, ale úvodní disciplína se jim nevydařila podle představ. Musely v dalších disciplínách dotahovat ztrátu na ostatní družstva, což se jim především poslední disciplínou podařilo a 4. místo s přehledem uhájily. Výkony dívek slibují v příštím roce boj o ještě vyšší umístění. Chlapci, jejímž lídrem byl Adam Petr, postoupili po dlouhé odmlce do finále jako poslední, osmí. Ve finále získali nejvyšší bodový zisk v sezoně, přesto se jen o několik bodů umístili na 8. místě.

Na krajských přeborech jednotlivců staršího žactva vybojovala Dolečková stříbrnou medaili v běhu na 200 m př., Koblovský medaili stejné hodnoty v běhu na 1500 m a bronzovou medaili vybojovala štafeta na 4x300 m ve složení Dolečková, Hedvika Kaštánková, Veronika Koblovská a Anna Korbelová. Na krajských přeborech mladšího žactva se nejvýše umístila štafeta na 4x60 m ve složení Vendula Petrová, Nikol Součková, Mariana Stenzlová a Eva Urbánková, a to na 5. místě. Nejvíce medailí vybojovaly děti z přípravek. Zasloužili se o to Petr se dvěma stříbrnými medailemi v bězích na 150 m a 600 m, Václavíková rovněž stříbrnou medailí v hodu míčkem a ve stejné disciplíněKalousková medailí bronzovou. K tomu musíme připočítat i dalších šest umístění v první desítce celkového pořadí.

Účast na Moravskotřebovském víceboji proměnili v medailový úspěch ve své kategorii 1. místem Dolečková a 2. místem Šimon Kolář.

Nejlepšími jednotlivci byli vyhlášeni - ve starším žactvu Dolečková, v mladším žactvu Stenzlová, v přípravce Václavíková a v minipřípravce Kolář. Nejlepší výkon ve starším žactvu vytvořila Dolečková (33,40 - 200 m př.), v mladším žactvu Stenzlová (8,90 - 60 m), v přípravce Václavíková (1:58,16 - 600 m) a v minipřípravce Kolář (2:01,75 - 600 m). Nejvyšší výkonnostní posun předvedla Stenzlová. Objevem roku byl vyhlášen Kolář.

Za všechny trenéry klubu AKMTR hodnotím tuto sezonu i přes ne právě snadno probíhající přípravu jako velmi úspěšnou. Všem mladým atletům za dosažené výsledky blahopřejeme a v roce 2021 přejeme pevné zdraví, sportovní zápal a radost z pohybu.

Radek Pavliš

přejít na úvodní stránku přejít na seznam všech článků