Atletické shrnutí roku 2021 - kategorie přípravek a žactva

  20. 12. 2021        Zuzana Václavíková

Letošní atletická sezona byla opět poznamenána státem vyhlášeným nouzovým stavem. Jarní atletické soutěže byly zrušeny, organizované tréninkové procesy byly pozastaveny a byly prováděny pouze individuální formou. Start do sezony začal prvními tréninky až od 1. května, na které od 1. června navázaly soutěže družstev a od začátku září soutěže jednotlivců. Do soutěží družstev a jednotlivců Pardubického kraje se v letní sezoně zapojilo celkem 18 závodníků - pět mladších žákyň, jeden mladší žák, devět přípravkových dívek a tři přípravkoví chlapci.

Družstvo mladších žákyň reprezentovaly Adéla Friedlová, Zuzana Houserová, Veronika Němcová, Mariana Stenzlová, Eva Urbánková, doplněné dívkami z přípravek Alžběta Dvořáková, Tereza Kalousková, Jolana Krejší, Magdaléna Krejčí, Nikol Kučerová, Laura Polášková a Dita Václavíková. Nejkvalitnější výkony podala Stenzlová, která se však z důvodu dlouhodobého zranění mohla zúčastnit pouze jednoho kola. Pravidelně bodujícími byly Urbánková (60 m, 150 m a 300 m), Zuzana Houserová (vrh koulí), Václavíková (hod míčkem) a členky všech štafet na 4x60 metrů a 4x300 metrů. Předvedené výkony stačily ve skupině B na konečné pěkné 5. místo.

Družstvo přípravek dívek reprezentovaly Sophia Bomberová, Alžběta Dvořáková, Michaela Dvořáková, Tereza Kalousková, Jolana Krejší, Magdaléna Krejčí, Nikol Kučerová, Laura Polášková a Dita Václavíková. Dívky předváděly ve skupině C po celou sezonu kvalitní výkony. Byly velmi vyrovnanými soupeřkami nejlepším dvoum týmům z loňského finále družstev Pardubického kraje - České Třebové a Svitavám, přičemž první kolo dokonce vyhrály a s přehledem postoupily do finále. Finále družstev Pardubického kraje nezačalo dle jejich představ, ale bojovností a kvalitními výkony v podobě několika osobních výkonů si po závěrečné disciplíně zavěsily na krk bronzové medaile za 3. místo. Můžeme pouze litovat neúčasti Kalouskové, protože s její účastí by boj o zlaté medaile nebyl nereálný. V sezoně byla největší oporou Václavíková, která se v každém kole umístila na 2. místě mezi jednotlivkyněmi, přičemž Kalousková, M. Krejčí a A. Dvořáková se pravidelně umisťovaly v desítce nejlepších.

Družstvo přípravek chlapců reprezentovali Jonáš Dobrovský, Jakub Kučera a Šimon Kolář. Lídrem byl Jakub Kučera, který se pravidelně umisťoval v desítce nejlepších jednotlivců. Výkony družstva z důvodu neúplné sestavy stačilo ve skupině C na konečné 7. místo.

Přeboru jednotlivců Pardubického kraje se letos zúčastnily pouze dívky z kategorie přípravek. Účast pěti dívek znamenal zisk pěti medailí (jedna zlatá, tři stříbrné a jedna bronzová). O medaile se zasloužily Dita Václavíková prvním místem v hodu míčkem a dvěma druhými místy v běhu na 150 m a na 600 m a Magdaléna Krejčí druhým místem v hodu míčkem a třetím místem v běhu na 600 metrů. Neztratila se ani Dvořáková v běhu na 150 m, ve kterém obsadila pěkné 6. místo.

Nejlepším atletem kategorie dětí do 15 let byla Dita Václavíková. Nejvyšší výkonnostní posun předvedla Magdaléna Krejčí. Objevem roku byla Jolana Krejčí. Nejlepšími jednotlivci byli v mladším žactvu Stenzlová, v přípravce Václavíková a v minipřípravce Kolář. Nejlepší výkony předvedli v mladším žactvu Stenzlová (8,79 - 60 m), v přípravce Václavíková (44,14 - hod míčkem - 4. v celorepublikovém žebříčku) a v minipřípravce Kolář (9,31 - 60 m). Tuto sezonu i přes ne právě snadno probíhající přípravu hodnotíme jako úspěšnou. Všem mladým atletům za dosažené výsledky blahopřejeme a v přípravě do příštího roku přejeme pevné zdraví, sportovní zápal, radost z pohybu a mnoho úspěchů v příštím roce 2022.

Radek Pavliš za trenéry AKMTR mládeže

přejít na úvodní stránku přejít na seznam všech článků